Köhast

Pole tähtis, kas tegemist on kuiva ja ärritava või lahtise köhaga: Köhimine on alati tüütu ja ebameeldiv!

Köha on tüüpiline külmetuse tunnus

Esmalt on köha kuiv ja ärritav, mõne päeva möödudes muutub ärritav köha produktiivseks, köha muutub lahtiseks ja hakkab väljutama lima. Üks on aga kindel, köha on alati tüütu ja ebameeldiv. Köha ei tuleks kannatada – seda tuleb õigesti ravida!

Tüüpilised köha põhjused

On kahte tüüpi külmetusega kaasnevaid hingamisteede infektsioone:

  • a) Ülemiste hingamisteede infektsioonid (nohu, sinusiit).
  • b) Alumiste hingamisteede infektsioonid (bronhiit).

Köha tekib seejuures sageli ülemiste ja alumiste hingamisteede ägeda infektsiooni sümptomina. Selliseid infektsioone põhjustavad viirused ja seda tüüpi nakkus kestab tavaliselt paar päeva kuni kaks nädalat.

Köha staadiumid

stages of cough estoniaGraafik: Köha staadiumid ja Broncopheni toimeained

Üldiselt võib köha jagada kaheks: kuiv köha ja lahtine (produktiivne) köha. Alati pole kerge eristada kuiva köha lahtisest, eriti ühe köhaliigi üleminekul teiseks.

Kuiv köha on kõditav ja ärritav köha, mis tekib tänu kurguärritusele. Organism sellise köha puhul lima ei tooda. Kuiva köha ravitakse tavaliselt köhimisrefleksi pärssivate ravimitega.

Lahtine, produktiivne köha Vastupidiselt kuivale köhale on selle köhavormi puhul hingamisteedes liiga palju sekreeti, mis tuleb hingamisteedest välja viia. Tihtipeale on sekreet sitke ja kleepuv. Sellist köha ravitakse tavaliselt rögalahtistitega, mis vedeldavad lima ja lihtsustavad köhimist.

Alustage raviga varakult!

Varajane ravi on oluline, sest vastasel juhul areneb infektsioon edasi ja tulemuseks on bronhiit või muu kaasuv haigus. Bakterid tungivad sageli eelkõige külmetusest nõrgestatud organismi, seetõttu võib köhale lisanduda ka bakteriaalne nakkus ehk nn sekundaarne infektsioon. Bakteriaalse ja viirusliku infektsiooni eristamisel on üheks tunnuseks eritatava lima värvus:

Viirusinfektsioonide korral on röga sageli limataoline ja valkjas. Tüüpilised sümptomid viirusliku külmetuse korral on köha, nohu, valus kurk, mõnikord lihasvalu, peavalu ja palavik.

Bakteriaalsete infektsioonide korral on lima kollakasrohelise varjundiga.

Kui infektsioon on kestnud kauem kui nädal, tuleks kiiremas korras arsti poole pöörduda. Õige ravi antibiootikumidega aitab bakterid kiiresti hävitada.

Köha vastu on olemas taimne ravi!

Köha sümptomaatilisel ravimisel on taimsetel preparaatidel, eriti aed-liivateel ja altee juurtel, pikk traditsioon. Aed-liivateel on sekretolüütiline ja spasmolüütiline toime. Enamgi veel, aed-liivatee suurendab bronhide ripsmekeste aktiivsust, kergendadest röga väljutamist. Altee juured rahustavad ärritunud kurku ja aitavad seeläbi vähendada köhimise vajadust.

Me kasutame oma veebilehel küpsiseid. Mõned neist on lehe toimimiseks hädavajalikud, teised aga aitavad meil seda veebisaiti ja kasutajakogemust parandada. Pange tähele, et kui lükkate oma taotluse tagasi, on võimalik, et kõik saidi funktsioonid pole saadaval. PRIVAATSUSPOLIITIKA

Nõustu kõigi küpstega Ära luba mittetoimivaid küpsiseid